Dlaczego ser z mleka owczego jest zdrowy?
Ser owczy zalicza się do żywności lekkostrawnej, ze względu na strukturę tłuszczów, jakie zawiera w sobie.
Sery produkowane z mleka owczego w porównaniu a serem krowim, mają mniej kazeiny. A dzięki udziałom bakterii kwasu mlekowego przy ich produkcji są dobrze tolerowane przez osoby mające problem z tolerancją laktozy. Wracając do tłuszczy, to sery owcze zawierają głównie kwasy tłuszczowe nasycone o średniej długości łańcuchach. Mają w sobie również duże ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych – omega 3 w postaci sprzężonego kwasu linolowego (CLA). To on pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi, odchudzaniu, obniża ryzyko wystąpienia nowotworów. W porównaniu z mlekiem krowim zawiera aż 3 razy więcej białka, 2 razy więcej wapnia. To bogactwo witamin, aminokwasów i składników mineralnych. To bogactwo witaminy A, B, D i E. C oraz potasu, którego we wspomnianych rodzajach mleka jest znacznie mniej.
Dlaczego ser owczy jest zdrowszy? Jak wpływa na człowieka?
Sery owcze cenimy głównie za to, że w przeciwieństwie do wyrobów z mleka krowiego, białko mleka owczego nie wywołuje alergii. Do innych korzyści wynikających ze spożywania serów z mleka owczego można zaliczyć:
- zwiększona zawartość wapnia sprawia, że wzmacniają one kości i zęby,
- pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi,
- jest pomocny w profilaktyce przeciwnowotworowych,
- jest lekkostrawny, może być spożywany bezpiecznie przez niemowlęta i osoby starsze.
Dodatkowo udowodniono, że spożywanie owczego sera poprawia odporność organizmu. Jest on pomocny w różnego rodzaju dietach odchudzających. Zawarte w serach owczych dość duże ilości witaminy z grupy B i minerały poprawiają pracę układu nerwowego.
O wyrobach z owczego sera mówi się ostatnimi laty coraz więcej. Nie bez powodu. To źródło nie tylko ważnych dla naszego zdrowia składników odżywczych, ale również nieoceniona pomoc w walce z wieloma schorzeniami. Dzisiaj chcielibyśmy poświęcić nasz wpis serom owczym. Zastanowimy się, dlaczego akurat sery z mleka owczego są zdrowe? Jakie korzyści dla naszego organizmu możemy zaobserwować, jedząc ser owczy?
Jakie są rodzaje sera z mleka owczego?
W zależności od sposobu produkcji istnieje kilka gatunków sera owczego. W Polsce znane są na pewno dwa rodzaje sera oscypek i bryndza. Oscypek to polski ser wyrabiany w Tatrach w całości z mleka owczego. Dostępny jest w ozdobnych kształtach najczęściej jako ser wędzony. Bryndza zrodziła się na Słowacji, ale wyrabiana jest też w Polsce. Ma charakterystyczny słony smak, miękką grudkowatą konsystencję. Do innych gatunków sera owczego produkowanych w różnych częściach Europy zaliczamy: Roquefort, Feta, Manchego, czy też Pecorino Romano, bliskie naszej tradycji korabacze. Wspólną cechą wspomnianych serów jest zawartość znacznych ilości soli i dużej zawartości tłuszczu (w 100 g bywa, że jest go nawet 81%). Czy słone i tłuste sery mogą być zdrowe?